MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Yücel’in Çiçekleri Ankara’lılarla Buluşuyor

Kavruk Anadolu çocuklarının “Baba” diye andıkları İsmail Hakkı Tonguç ve devrimci Maarif Vekili Hasan Âli Yücel’in kurucusu oldukları Köy Enstitüleri, yalnızca UNESCO tarafından gelişmekte olan tüm ülkelere örnek eğitim modeli olarak önerilmiş bir sabah yıldızı, bir anıtsal geçmiş, Cumhuriyet tarihimiz için bir yüz akı olmakla kalmıyor, günümüz dünyasında, emperyalist odakların kışkırttığı, kültür farklılıkları üzerinden çıkarılan savaşlar ve toplumsal karmaşaya karşı, bu şer ve yağma odakları tarafından doğal kaynakları yağmalanan insanlık için kültürler arasında kurulacak bir dostluk ve dayanışma girişiminin de perdesini aralıyordu.
Emperyalizme karşı tüm dünya halklarını ve kültürlerini birlikte selamlayan bir derinlik, farklı bir öz taşıyordu…
Belgeselde adından söz edilen devrimci Maarif Vekili Hasan Ali Yücel, 3 Temmuz 1941 tarihinde Ankara Devlet Konservatuvarı’nın ilk mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada başka ülkelerden sanatçılara ait yapıtların Ankara’da seslendirilmelerine değinmektedir. “Fakat o sözleri ve sesleri canlandıran biziz. Onun için Devlet Konservatuvarı’nın temsil ettiği piyesler, oynadığı operalar bizimdir, Türk’tür ve millîdir” (…) Ben Doğu ve Batı diye bir fark görmüyorum. İnsan eseri, insan ruhunun iştiyakları, kaygıları, korkuları zaman ve zemine göre değişse de özünde bir ayrılık varsa o, tutulan yol ve usüldendir. Garplı kafasının metoduyla duymasak şarklıda bu özü bulamazdık. Meselâ Mevlâna’nın Fîhi mâ fîhi kitabını Goethe’nin Eckerman’la konuşmalar’ı gibi okuyorum. İkinciyi okumaya alışmasam, kim bilir birinciyi şimdikinden daha az başarı ile söktürebilirim…”

YÜCELİN ÇİÇİKLERİ adlı belgesel, Hasan Ali Yücel’in “Türk vatanının dağlarında bayırlarında hatta en ücra kıyılarında kendi kendisine açıp solan çiçek bırakmayacağız,” sözünün günümüze yansıması, günümüzde yeniden canlanması gibidir.

İstanbul-Beylikdüzü Belediyesi kültür-sanat danışmanı Cengiz Özkarabekir’in yönetmenliğinde ve Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneğinin (YKKED) içerik danışmanlığını yaptığı “Yücel’in Çiçekleri” adlı 70 dakikalık Döküdrama Belgesel film Köy Enstitülerinin kurucuları Hasan -Âli Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un hayat hikayeleri üzerinden Köy Enstitülerini anlatmaktadır. Ayrıca bir bakımdan da Atatürk’ü, Cumhuriyet’i ve Cumhuriyetin Eğitim alanındaki kazanımlarına uzanarak eğitim sorunlarının içinden çıkılamaz duruma geldiği yaşadığımız yıllara da ışık tutmaktadır.
“Yücel’in Çiçekleri”, ARPAŞ (Ambarlı Limanı Römorkor Pilotaj A.Ş.) nin ana sponsorluğunda, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca Belediyelerinin desteği, Batı İstanbul Vakfı’nın da katkılarıyla hazırlandı. Mahir Günşiray, Muhammet Uzuner, Mehmet Tokat gibi usta oyuncuların da rol aldığı belgesel filmde yaklaşık 200 kişi oynadı. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin de desteği ile hazırlanan belgesel filmin müziklerini de Cahit Berkay yaptı.
Yeni Kuşak Köy Ensitülüler derneği Ankara Şubesi olarak, Çankaya Belediyesi işbirliği ile belgeselin Ankara Galası’nı üstlenmiş olmanın onurunu taşıyoruz.
21 Aralık 2018 Cuma günü Saat 19.30’da ilk gösterim, aynı gün saat 21.00’de ikinci gösterim yapılacak…
Belgesel gösteriminden once, YKKED Ankara Şube Mandolin Topluluğu sahne alacak…
Tüm dostlarımız ve ülkemiz geleceği için aydınlıktan, özgürlükten yana düşünen tüm yurttaşlarımız davetlidir…

Alper Akçam
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Ankara Şube Başkanı

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun