MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Veriniz ne kadar koruma altında?

datasecurity

Bilgisayarınızı internet’e bağladığınız andan itibaren kişisel bilgisayar,tablet ve mobil telefonuzda ki,kişisel verileriniz ne kadar güvende ve koruma altında?
Verilerinizin sizin dışınızda ikinci,üçüncü kişiler ile paylaşılması bir hak ihlali değil mi? Kişisel verilerin korunması ile ilgili kanun maddeleri:
https://mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6698.pdf
https://kvkk.gov.tr/yayinlar/KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU VE UYGULAMASI.pdf
Kullanılan bilgisayar,dizüstü bilgisayarlar,tablet veya mobil telefonların verilerin korunmasına ne kadar dikkat ediyorsunuz? Gerek şitketler , gerekse de kişiler eski donanıma sahip teknolojik ürünlerini elden çıkartırken üç şeye dikkat etmelidir:

  • Eski donanıma sahip teknoloji ürününü kullanmaya devam ederek ve risk alarak uzmanına danışarak güvenliği olabildiğince arttırmak
  • Eski teknolojini ürünü satmak.
  • Eski teknolojini ürünü yok etmek.

Elden çıkartırken dikkat edilmesi gereken bazı adımlar şunlar; Önemli verilerinizi yedekleyin ve yeni bir cihaza aktarın. Varolan verilerinizi taşıdıktan sonra “kapsamlı bir silme” işlemi yapın. “Kapsamlı bir silme” işlemini nasıl yaparsınız? Sabit disklerinizi tekrar tekrar üzerine yazarak veya gübenli geri dönülmez bir şekilde silen çeşitli araçları kullanarak. Verilerinizin üçüncü tarafların eline geçmemesi için , Veri taşıyıcılarınızı fiziksel olarak imha etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun