MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

TOFAŞ’IN KRİZ FIRSATÇILIĞINA DARBE

Yazar Yurtsever Cephe İşçi Birliği

Kriz gerekçe gösterilerek işten atılan TOFAŞ işçisi, Yurtsever Cephe İşçi Birliği avukatlarının açtığı işe iade davasını kazandı…

Kazanılan dava, kriz gerekçesiyle yüzlerce işçi çıkaran TOFAŞ’da ilk açılan iade davası ve ilk iade kararı olmasının yanında birçok işten çıkarmaya karşı emsal olma niteliği taşıyor.

Türkiye’de ilk kriz çığlıklarının atıldığı 2008 yılının Ekim ayında TOFAŞ 40. kuruluş yılını kutluyor, aynı gün tarihinin en yüksek üretimini gerçekleştiriyor, ciro ve kâr rekorları kırıyordu. Krizin başladığı aylar da dahil olmak üzere TOFAŞ’ın kârlılığı sürekli devam etti.

Ancak AKP Hükümeti tarafından krizi fırsata çevirmenin salık verildiği patronlar bir taraftan kâr elde ederken diğer taraftan da işçi çıkardılar, ücretleri düşürdüler. TOFAŞ’da da aynı şey oldu. Kâr rekorlarıyla birlikte Kasım ayından itibaren yüzlerce işçi kapı önüne kondu.

Hatta TOFAŞ yabancı ortakları ile yaptığı “al yada öde” anlaşmalarıyla kriz dönemlerinde kârlarını garantiye aldı, sipariş iptali durumunda sabit giderler, amortisman, işçilik ücretleri ve kârını tahsil etti.

Ve bu tabloda Ocak ayında işten atılan bir kaynak işçisi, Bahtiyar Çalı, Yurtsever Cephe İşçi Birliği ile bir hak arama mücadelesine soyundu ve bütün olumsuzluklara rağmen Bursa’da açtığı davayı kazandı.

Bu davanın kendisi ve sonucu önemlidir. Dava, yıllarca baskı altına alınmış, yüzlercesi aynı haksızlığa uğrayarak işten atılmış TOFAŞ işçilerine mücadele edildiğinde kazanılacağını göstermiştir. Krizin en yoğun yaşandığı, işçilere faturasının en ağırının yaşatıldığı Bursa’da onbinlerce işçi için de aynı şey sözkonusudur.

Kazanmaya devam edeceksin, ama bir  taraftan işçi atacaksın…

Yatırımı sürdüreceksin, diğer taraftan ücretsiz izin uygulayacaksın.

İşçiye gelince kriz var, kredi almaya gelince biz iyi yönetiyoruz diyeceksin.

Bununla da yetinmeyip arkana patronlara hizmette Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş geçmiş en gözü kara Hükümeti’ni, AKP’yi, onun çıkardığı yasaları, verdiği teşvikleri alacaksın.

Kazanılan dava bu tabloyu teşhir etmiştir.

Şimdi yapılması gereken açıktır.

Krizde işçi çıkaran patronların AKP iktidarı dönemindeki kârları derhal açıklanmalıdır. İşten çıkarmalar derhal durdurulmalı, işsiz milyonlara çalışma hakkı tanınmalıdır.

Yurtsever Cephe İşçi Birliği, sadece TOFAŞ’da değil tüm işyerlerinde patronların yapmakta olduğu hak gasplarının takipçisi olacaktır.

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun