MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

TESCO KİPA İŞÇİLERİ VE ARDINDAN DA MİGROS İŞÇİLERİ “HÖST” DEDİ…

Yazar Vatan Postası Çalışanları

soytarı

Tesco Kipa’nın yiğit işçileri; eğer bir ateş düşecekse sadece düştüğü yeri, sadece biz işçileri yakmayacağını; hem işvereni hem de sendika ağalarını yakacağını UCUNDAN, AZICIK GÖSTERDİ… Herkes şapkasını önüne koysun.

Bugün Bayraklı Adliyesi’nde TESCO KİPA işçilerinin fırtınası esti. Bu günkü duruşmaya kitlesel olarak katılan KİPA işçileri, işverenin sendikal çoğunluğa itirazını kitlesel olarak protesto ettiler ve bir an önce itirazın geri çekilmesi için gerekenlerin yapılmasını ve kendilerinin de örgütlü olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını bildirdiler. Duruşma Haziran ayına ertelendi… Duruşmaya katılmak üzere Ankara’dan gelen genel merkez yöneticileri, duruşma sonrası işçilerin sorularıyla karşılaştılar…

TESCO KİPA işçileri; sendika yöneticilerine, “itiraz süreci neden uzadı?”, “neden gerekeni yapmıyorsunuz?”, “TESCO KİPA delegelerine neden oy kullandırtmadınız?”, “sendika çalışanlarıyla uğraşacağınıza neden işverenle uğraşmıyorsunuz!”, “gücünüz işçiye mi yetiyor?”, “MİGROS, CARREFOUR, REAL, TANSAŞ işçisi kan ağlarken sizler neden yan gelip yatıyorsunuz?” diye sordular…

Bu sorulara karşı; “BEN SİZİN MUHATABINIZ DEĞİLİM! SİZ DE BENİM MUHATABIM DEĞİLSİNİZ!!!” diyerek işçileri azarlayan Genel Eğitim Sekreteri HAYDAR ÖZDEMİROĞLU, “Biz bu sendikanın üyesi, sen de yöneticisi değil misin?” diyen TESCO KİPA işçileri tarafından YUMURTA ATILARAK ve SLOGANLARLA protesto edildi. Bir anda işçilerin arasında kalan Haydar Özdemiroğlu ve diğer genel merkez yöneticileri, İzmir’deki örgütlenme uzmanı ve İzmir 2 No’lu şube yöneticisi arkadaşların büyük gayret göstererek, olaylar daha fazla büyümeden işçileri yatıştırması üzerine, İzmir şubelerine uğramadan, Ankara’ya dönmek üzere havaalanına hareket ettiler.

2003’den beri hem önceki yönetimler, hem de bu yönetim artık sabırları zorluyor. Tüm bunlara rağmen, tüm arkadaşları örgütlü ve doğru düşünüp davranmaya, kişisel ve fevri davranışlardan kaçınmaya, meşru ve demokratik mücadele içinde kalmaya davet ediyoruz.

ÖRGÜTLÜ İŞÇİYİ HİÇBİR KUVVET YENEMEZ! ÖRGÜTLÜ İŞÇİYİ HİÇBİR KUVVET TUTAMAZ!

Migros işçisi Okan Kara arkadaşın yazısını aynen aktarıyoruz:

04.04.2011 tarihinde Kipaların yetki davası sonrası yaşanan bir takım talihsiz gelişmeler üzerine şubemize bir linç kampanyası başlatılmıştır. Diğer şubelerin şubemize kınama mesajları gönderdiklerini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. Yapılan saldırının şube başkanımız Sn Salim Birol ARSLANOĞLU tarafından organize edildiği iddaa edilmektedir. Öncelikle bu iddaya Birol ARSLANOĞLU nu tanıyan herkes gibi bende gülüyorum.

Genel kurula katılmak üzere yola çıkmadan 1 gün önce Birol Başkan bizzat beni arayarak genel kurul da tahriklere kapılmamızı kesinlikle taşkınlık yapılmamasını ve ne pahasına olursa olsun kavga ortamına girmememiz konusunda uyardı ve arkadaşlarla konuşmam için beni görevlendirdi. Daha sonra hemen hemen tüm delege arkadaşları beni aradığı gibi arayarak görevlendirdiğini öğrendim. Doğrudur Birol Başkan bizlere kavgayı öğretmiştir fakat ekmek, emek, özgürlük kavgasını öğretmiştir sendikal lobi kavgalarını değil…

Ben 13 yıldır sendika temsilciliği yapıyorum. 2006 yılı Birol Başkan ve ekibi gelene kadar sendika binasının yerini bilmezdik, toplantı yapılmazdı, eğitim yapılmazdı, sözleşmeler biter biz o zaman öğrenirdik, sendikada neler olup biter bi haberdik. Tüm tehditlere, zorluklara, baskılara rağmen tezgahtan gelerek gerçek tabanın sesi olarak bizi temsil etmeye başlamıştır.

Siz buna ister devrim deyin ister evrim deyin biz izmir şubesine bağlı üyelerek olarak ne diyeceğimizi gayet iyi biliyoruz. İyiki varsınız..

Şubemizi kınayan şube Başkanlarına ve yönetimlerine soruyorum. Bu teşkilatta kavga kültürünü kim başlattı? 2007 de Gürsel DOĞRU ya taşeron diyen, 2009 da Gürsel doğru, Osman kötü diyen, peki 2011 de Osman iyi Gürsel yine kötü diyen kimdi? Seçim kazanınca dönüp izmire hareket çeken kimdi? Bu sorularımı lütfen bana kendinize verin.

Kimse gidipte Kipacı emekçilere ” Bu öfkeniz neden” diye sormak yerine kolaya kaçıp şu yaptı bu yaptırdı. Korkarım yere düşseniz bu taşı buraya kesin İzmir koymuştur diyeceksiniz.

Şubemize yaptığınız kınamalar için asıl biz sizi kınıyoruz.

Şube Başkanımız Sn Birol ARSLANOĞLU

Şube Sekreterimiz Sn Sebahattin ŞEN

Şube Mali Sekreterimiz Hasan İLDİRİ ve tüm yönetimimize sonuna kadar katılyor ve destekliyoruz.

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun