MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Simon Bolivar

Simon Bolivar
Simon Bolivar

Güney Amerikalı devrimci önder,Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar Palacios Ponte y Blanco, 24 Temmuz 1783 – 17 Aralık 1830 tarihleri arasında yaşamış.
Yaşamı ve Eğitimi:
1783’te Caracas’da İspanyol aristokrat bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Daha çocukken ailesini yitirdi ve akrabaları tarafından yetiştirildi. Eğitimini İspanya’da tamamladı ve ardından Venezuela’ya döndü.
Devrim Fikri ve Bağımsızlık:
İspanya’da Jean Jacques Rousseau’nun fikirleriyle tanıştı. Amerika’da, özgürlük fikirlerinin yayılması için uğraştı. 1810 yılında Fransisco Miranda’nın devrim deneyimine katıldı. Ancak devrim başarısızlıkla sonuçlandı. Devrim fikrinden vazgeçmeyen Bolivar 1811 yılında devrimcilerle birleşti ve İhtilal Bildirileri’ni yayınladı. 5 Temmuz’da Venezuela’nın bağımsızlığını ilan etti.
1814’te Kolombiya’yı özgürleştirdi ancak Kolombiya’da aldığı ağır yenilgiler yüzünden geri çekildi. Haiti’de yeni birlikler toplayarak yeniden taarruza geçti. 1819’da Kolombiya ve Venezuela’yı tek bir Kolombiya olarak olarak birleştirdi.
1821 yılında Büyük Kolombiya’yı kurdu. 1822 yılında Jose de San Martin ile birleşti ancak daha sonra anlaşmazlıklar yüzünden ayrıldılar. Ayrılık sırasında Peru’nun kuzeyindeki illere Bolivya adı verildi. Bolivya ayrılık sırasında ayrı bir devlet oldu. Bolivar’ın hareketi diktatör hareketi olarak düşünül ve Bolivar’a karşı başarısız suikastler düzenlendi.
1827 yılında ülkesinde ayrılıkçı fikirler gelişti. 1830 yılında Kolombiya ve Venezuela ayrıldı.
1830 yılında Bolivar da hastalığı yüzünden vefat etti.

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun