MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Philae iniş yaptı

esa-rosetta-philae-landerPhilae modulunun rahat bir biçimde kometin yüzeyine inmesi ESA personelinin sevinç çığlıkları atmalarına neden oldu. Herkesin yüzünde bir başarıya imza atmanın memnuniyeti vardı. Esa’nın açıklamasına göre komete iniş süreci yedi saate mal oldu.

ESA uzmanlarının bildirdiğine göre “Philae” sinyal göndermeye başladı. Bu da modulun rahat bir biçimde istenilen yere indiğinin en önemli işareti sayılıyor. Eğer modul kometin yüzenine inemeyip, sürtünerek uzay boşluğuna yuvarlansaydı, ESA için çok büyük bir yenilgi olacaktı.

Türkiye saatiyle 20.00 sularında modulun bütün aletleri harekete geçirilerek, bilgi toplamaya başlayacak. Kometten ilk fotoğrafın gelmesi bekleniyor. Bu fotoğraf bir manzara görüntüsü olacak. Modul “Philae” önünde birkaç gün var. Fotoğrafların yanı sıra kometin yüzeyini inceleyecek bir başka alette bulunuyor. Ayrıca komette analiz yapılmak üzere toprak örnekleri alacak olan sondaj mekanizmada bulunuyor.

Bu başarıyı ESA’nın Genel Müdürü Fransız Jean- Jacgues Dordain aya ilk ayak basan Apollo 11 astronotu Neil Armstrong dediği “benim için küçük ama insanlık için çok büyük bir adım” sözünü hatırlarak, başarının büyüklüğüne parmak basıyor.

Jean-Jacgues dordian devamla, “Her seferinde tekrarlamak durumunda kalıyorum. Başarıların arkasında yatan en büyük problem, basit görünüşleridir. İnsan bütün yardımları bir araya getiriyor ve biliyor ki, hiçbir şey kaybolmuyor. Bütün bu yoğun ve çetin iş elbette uzmanların emeğinden geliyor.

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun