MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Özgürlük Dansı

ozgurluk-dansi

Senaryosu Paul Laverty imzası taşıyan Özgürlük Dansı, iç savaş sonrası İrlanda’da, bir dans salonu üzerinde somutlaşan özgürlük ve adalet mücadelesini konu alıyor. Jimmy Gralton, 1921 yılında iç savaşın eşiğindeki İrlanda’da yaşadığı köyde bir dans salonu açar.
Ken Loach’un yeni filmi Özgürlük Dansı 12 Aralık’ta sinemalarda
Usta yönetmen Ken Loach’un belki de son filmi olabileceğini söylediği, “Özgürlük Dansı” 12 Aralık Cuma günü gösterime giriyor.
Salon kısa zamanda, bölge insanları için, dans etmenin ve eğlenemenin yanısıra düşünmek, tartışmak ve hayal kurmak için de bir merkeze dönüşünce kilisenin ve siyasetçilerin tepkisini üstüne toplar.

Tepkiler üzerine Amerika’ya kaçmak zorunda kalan Gralton 10 yıl sonra, büyük bir ekonomik kriz yaşayan Amerika’dan annesine bakmak üzere memleketi İrlanda’ya geri döner. İrlanda iç savaştan çıkmış ve yeni hükümet çiftçilere, işçilere ve genç insanlara umut olmuştur.
Bu birçok şeyi buluşturan bir hikâye: Solun sert ve iç karartıcı olduğu; eğlence, zevk ve kutlamaya karşı çıktığı fikrine bir meydan okuyuş. Film aynı zamanda kurumsallaşmış dinin ekonomik güç ile ortak hedefler güdebileceğini de gösteriyor.

Jimmy, insanların tekrar eski günlerdeki gibi özgürce dans etmeleri, müzik, sanat ve edebiyatla iç içe yaşamaları için geçmişte olduğu gibi halk salonunu tekrar kurmaya karar verir. Ancak Katolik Kilisesi ve “ileri gelenler” Jimmy’nin salonu tekrar açmasını istemezler. Çünkü bu onların egemenliklerini sürdürmeleri için bir tehdittir.
Salon özgür ruhun simgesi; düşüncelerin sınandığı, ifade edildiği; şiirin, müziğin ve sporun takdir edildiği; insanların yeteneklerini sergilediği ve elbette dans ettiği bir yer orası.
Türkiye’de Filmartı Film tarafından dağıtımı yapılan Özgürlük Dansı, bu yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Adayı olmuştu.

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun