MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Oğuz Atay Yaşamı,Eserleri,Filmi ve Sözleri

Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?
Oğuz Atay

Yaşamı

Yazar, İnşaat Mühendisi, Öğretim Üyesi Oğuz Atay,1934 yılında Kastamonu ilinin,ilçesi İnebolu’da doğdu.Babası, VI., VII dönem Sinop, VIII. Dönem Kastamonu Milletvekilliği yapan Cemil Atay’dır. 1951’de bugünkü adı Ankara Koleji olan Ankara Maarif Koleji’ni, 1957’de de İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Üç yıl sonra İDMMA İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. 1975’te doçent olan Atay, Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayınlandı. Oğuz Atay, Tutunamayanlar’ın 1971-72’de yayınlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası oldu. Bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü’nü kazandı.
Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar, eleştirmen Berna Moran tarafından, “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak nitelendirilmiştir. Moran’a göre Tutunamayanlar’daki edebi yetkinlik, Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır.

Atay’ın büyük etki yaratan eseri Tutunamayanlar’ı 1973’te yayınladığı Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izlemiştir. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında toplayan Atay, 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan’ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı’nı 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi “Türkiye’nin Ruhu”nu yazamadan 13 Aralık 1977’de, İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’na defnedildi.

 • oguzataysozler1
 • oguzataysozler7
 • oguzataysozler8
 • oguzataysozler3
 • oguzataysozler4
 • oguzataysozler5
 • oguzataysozler2
 • oguzataysozler6

Öldükten sonra 1987’de Günlük, 1998’de ise Eylembilim adlı kitapları yayımlanmıştır. Sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamayan Atay’ın kitapları ölümünden sonra büyük ilgi gördü ve defalarca basıldı. Yıldız Ecevit’in hazırladığı Oğuz Atay biyografisi Ben Buradayım… 2005 yılında yayınlandı. Türk edebiyatında yazdığı Tutunamayanlar ile post-modern tarzda eser veren ilk yazar Oğuz Atay’dır.

Oğuz Atay, özellikle Tutunamayanlar romanında, modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka,kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatır. Yapıtları eleştiri, mizah ve ironi barındırır. Kastamonu Valiliği kendisi adına 2007 yılından beri Oğuz Atay Edebiyat ödülleri vermektedir.
Oğuz Atay,13 Aralık 1977 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Oğuz Atay Eserleri:

 • Tutunamayanlar 1971 Roman
 • Tehlikeli Oyunlar 1973 Roman
 • Bir Bilim Adamının Romanı 1974 Roman
 • Korkuyu Beklerken 1975 Hikâye
 • Oyunlarla Yaşayanlar 1985 Tiyatro
 • Günlük 1987
 • Eylembilim 1998 Roman
 • Türkiye’nin Ruhu

Oğuz Atay’ın Çektiği Film

Oğuz Atay film çekti ise,çekilen filme ne oldu?

Mürekkepbalığı dergisinde Birgül Ergev’in Meydan Larousse Anıları isimli yazısında; Oğuz Atay’ın 70′li yılların başında “Beyaz Mantolu Adam” filmini çektiği ve filmin ortadan kaybolduğu bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca Yılmaz Güney‘in ricaları üzerine Arkadaş filminin ilk üç dakikasında yer alan diyalogların Oğuz Atay imzasını taşıdığını, daha fazlasına da yanaşmadığını öğreniyoruz. Yıldız Ecevit’in yazdığı “Ben Buradayım…” kitabında da Oğuz Atay’ın yakın dostlarıyla birlikte kısa film çektiği bilgisi bulunmaktadır.

Turgut Çeviker arşivinden çıkan ve 1969-1972 yılları arasında çekildiği tahmin edilen “kısa film çektiği günlerden” isimli fotoğraf da Oğuz Atay’ın çektiği bir film olduğunu doğrular niteliktedir. Sözcükler Dergisi’nin Ocak-Şubat sayısında Oğuz Atay’ın arkadaşı Çetin Yalçın’ın arşivinden çıkan bazı fotoğraflar yayınlanmıştır. Çetin Yalçın tarafından çekilen fotoğraflardan biri Oğuz Atay’ın yönettiği “Beyaz Mantolu Adam” adlı kısa filmin setinden bir anı belgelemektedir. Çetin Yalçın, Oğuz Atay’ın kısa film projesi “Beyaz Mantolu Adam”ın bir yaz günü Kapalıçarşı’nın arkasında ikinci el giysiler satılan bir sokakta yapılan çekimlerine katıldığını, fotoğraflar çektiğini ama daha sonra bunları bulamadığını belirtiyor. Arşivinden çıkan bu fotoğraf ise filmin plajda çekilen final sahnesinden. Yalçın, fotoğraftaki kişileri ise şu ifadelerle anlatıyor: “Soldan: İsmini hatırlayamadığım Oğuz Atay’ın bir arkadaşı, Oğuz Atay, siyah mantolu olan Mete Demirtürk (oynayan başka bir kişiydi ve bu manto filmde kullanılmadı), ayakta duran Faruk Haksal, yerde uzanan Barlas Özarıkça.”

Kaynakça:
Aydınlık Bir Adam: Korkut Boratav, söyleşi: Hakan Gözdağ – İbrahim Ekinci, İmge Kitapevi, s.87-88
oguzatay.net/oguz-atayin-cektigi-film-arastirma

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun