MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Mobil notları düşürüyor

Mobil notlarıdüşürüyor_1ABD’de yapılan araştırmalar, cep telefonlarının üniversite öğrencilerinde bağımlılık yaratabileceğini, gerçek sosyalliğin yerini alabileceğini ve akademik performansı da düşürebileceğini gösteriyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kadın üniversite öğrencilerinin cep telefonu kullanımı ortalama haftada 10 saat, erkek üniversite öğrencilerinin ise 8 saat. Journal of Behavioral Research dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, bu uzun süreler öğrencilerin akademik performansı olumsuz etkiliyor.

TELEFONU GÖRMEYİNCE SİNİRLENİYORLAR
Baylor Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı bu araştırmaya göre, üniversite öğrencilerinin yüzde 60’ı cep telefonlarına bağımlı olduklarını ifade etmişler. Bazı öğrenciler de telefonları görünürde olmadığında sinirlileştiklerini belirtmişler. Araştırmanın yayımlandığı, “Görünmez bağımlılık : Erkek ve kadın üniversite öğrencilerinde cep telefonu aktiviteleri ve bağımlılığı” adlı makalede, öğrencilerin günde ortalama olarak 94.6 dakika mesajlaşma,48.5 dakika e-postalaşma, 38.6 dakika Facebook kontrolü, 34.4 dakika da internette dolaşma için harcadıkları görülmüş.

Araştırmada cep telefonu kullanımında kadın ve erkekler arasında da farklar tespit edilmiş. Erkek öğrencilerin teknolojiye daha yakın oldukları yaygın görüşünün aksine, kadın öğrencilerin cep telefonu ile daha fazla zaman geçirdikleri, bunun nedeninin de, daha derin ilişkilere denk gelen uzun mesajlaşma ve e-postalaşma nedeniyle olduğu görülmüş.

BENCİL DAVRANIŞLARI ARTTIRIYOR
2012’de Maryland Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırma da insanları birbirine bağlayan mobil cihazların, insanları daha asosyal yapabileceği sonucuna ulaşmıştı. Belli bir süre cep telefonu kullanımından sonra, insanların toplumsal sorumluluk projelerine daha az gönüllü oldukları belirlenmişti. “Bencil davranışların cep telefonu kullanımı ile bağlantısı” adlı makalede, “sosyal davranış” başka bir kişinin ya da toplumun yararına olan davranış olarak tanımlanmış. Bu araştırmada da 20’li yaşlarındaki üniversite öğrencileri kullanılmış. Ancak makalenin yazarlarından Roselina Ferraro, diğer yaş grupları için de benzer sonuçlara varılabileceğini ifade etmiş.(kaynak:ilerihaber.org)

İlgili makaleler:
1. James A. Roberts, Luc Honore Petnji Yaya, Chris Manolis. The invisible addiction: Cell-phone activities and addiction among male and female college students. Journal of Behavioral Addictions, 2014; 1 (-1): 1 DOI: 10.1556/JBA.3.2014.015

2. University of Maryland. “Cellphone use linked to selfish behavior.”
A Abraham, A Pocheptsova, R Ferraro, Rotman Magazine, 111-113, 2012

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun