MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

ISO dosyası yazdırma uygulamaları

Windows yada Linux’da ISO dosyası yazdırabileceğiniz uygulamalar neler?

usbisoyaz-1

Windows yada Linux’da ISO dosyasını yazdırabileceğiniz uygulamalar neler? Fi tarihinde ISO dosyasının boyutuna göre CD veya DVD’ye yazdırılırdı. Teknolojilerin gelişmesi ile birlikte CD ve DVD’lerin yerini USB’ler aldı. USB‘ye herhangi bir Linux dağıtımı (işletim sitemi) nasıl yazdırılır? ISO dosyasını yazdırmak için programlar hangileri?

MultiWriter ile aynı anda birden fazla USB cihazına bir ISO dosyası yazdırabileceğiniz uygulama.

Özellikler:

GNOME MultiWriter , bir ISO dosyasını aynı anda birden fazla USB aygıtına yazmak için kullanılabilir. 
Desteklenen sürücü boyutları 1 Gb ile 32 Gb arasındadır.
MultiWriter , QA testi için, bir kod sprinti için bir GNOME Live görüntüsü oluşturmak veya bir ticaret fuarı için yüzlerce LiveUSB sürücüsü oluşturmak için yararlı olabilir.

LinuxLive USB Creator yazılımı, Thibaut Lauzière (aka Slÿm ) tarafından oluşturulmuştur ve AutoIT kodlama dili kullanılarak kodlanmıştır . Kaynakl herkese açıktır. Eski adı “uSbuntu Live Creator” olarak bilinen proje, ilk başta sadece eğlence için Kasım 2008’de başlasa da ,sonraları birçok insanların ilgilenmesiyle geliştirilmesine ağırlık verilmiş. LinuxLive USB Creator, GPL v3 Lisans Koşulları kapsamında yayınlandı , bu da kaynak kodu ile neredeyse istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz anlamına gelir . Türkçe dahil 30’un üzerinde dil desteği bulunmakta.

Rufus , USB anahtar/bellekler, hafıza kartları vb. gibi USB sürücüleri biçimlendirmeye ve önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan bir araçtır.
Özellikle şu yerlerde kullanışlı olabilir:

  • Önyüklemeli ISO’lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmanız gerektiğinde
  • DOS üzerinden BIOS ya da diğer firmware yüklemelerine ihtiyaç duyduğunuzda
  • Düşük seviyeli bir araç çalıştırmak istediğinizde
  • İşletim sistemi yüklü olmayan bir sistemde çalışmanız gerektiğinde

UNetbootin (“Universal Netboot Installer”nın kısaltması), işletim sistemlerini kurmak veya kullanmak için kolayca önyüklenebilir USB sürücüler oluşturmanıza olanak tanıyan bir yazılımdır. UNetbootin, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde çalıştırılacak şekilde tasarlanmıştır.

Oğuz Kırat’ın geliştirdiği , USB Aktarıcı ile farklı ISO kalıplarını yazdırabilirsiniz. Oğuz Kırat : “Bu görevim sırasında Pardus’un USB üzerinden yüklenmesinin çoğu kullanıcı için zor bir işlem olduğunu, Pardus’un çoğu Linux dağıtımları için USB Aktarım aracında yer almadığını ve bu amaca yönelik çalışan, kullanıcı dostu pek bir araç olmadığını farkettim. Bunun üzerine iş başa düştü diyerek kendim bir tane yazmaya karar verdim.USB Aktarıcı Projesi GNU/GPL lisansı altında.

USB Aktarıcı Özellikleri:

  1. Hibrit ISO’lu işletim sistemlerinin çoğunda çalışır.
  2. Takılı USB diskleri otomatik olarak bularak liste şeklinde gösterebiliyor. Bu sayede yanlışlıkla harddiskinizi biçimlendirme ihtimalinizi azalıyor.
  3. Aktarım penceresi aktarım işlemini yüzde ve aktarılan ve kalan MB olarak gösterebiliyor.
  4. Çoklu dil desteği
  5. Kullanımı daha kolay sihirbaz şeklinde arayüz.

PendriveLinux yazılımı Universal USB Installer , USB Flash Sürücünüze yerleştirmek için çeşitli Linux Dağıtımları arasından seçim yapmanıza olanak tanıyan bir Live Linux Bootable USB Creator’dır .

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun