MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

İnsan boyutunda ama balina gibi yiyor

Bilim insanları 480 milyon yıl önce yaşamış, insan boyutlarında tuhaf görünüşlü bir ıstakoz keşfetti.wpid-insan-boyutunda-ama-balina-gibi-yiyor.jpg.jpeg

BBC TÜRKÇE  Dev ıstakozun, başındaki dikenli uzuvlarıyla okyanuslarda yiyecek topladığı tahmin ediliyor.

2 metre uzunluğunda olan dev ıstakozun her iki tarafında yüzgeç bulunuyordu.

Yeni bulgular günümüzün eklembacaklılarının nasıl bir evrimden geçtiğini ortaya koyuyor. Kabuklu deniz canlıları, örümcekler ve böcekler bu grup altında toplanıyor.

Son keşfin en önemli unsuru Fas’ta çok iyi korunmuş bir fosilin bulunması oldu.
Nature dergisinde yayımlanan ve Oxford ile Yale üniversitelerince yapılan araştırmaya göre, dev ıstakozun fosili Muhammed Bin Mula tarafından bulunduğu için, Aegirocassis benmoulae diye adlandırıldı.

DENİZ VE MİĞFER

Aegirocassis sözcüğü, Nors mitolojisinde deniz tanrısı Aegir ile miğfer sözcüğünün Latincesi olan Cassis’ten oluşuyor.

Dev ıstakoz 520 milyon yıl önce Kambriyen döneminde ortaya çıkan ve “anomalocaridid” diye adlandırılan çok erken dönem deniz hayvanları ailesine ait.

Bu yeni türün ise 40 milyon yıl sonraki erken Ordovisyen döneminde görüldüğü ve türünün son örneklerinden biri olduğu tahmin ediliyor.

Oxford Üniversitesi’nden Dr. Allison Daley, “Bu o dönemde yaşayan en büyük hayvanlardan biriydi” diyor.

AĞLA TOPLAR GİBİ

Anomalocaridid’lerin çoğu diğer deniz canlılarıyla besleniyordu. Ancak dev ıstakozun başındaki dikenli uzuvların besinleri adeta bir ağla toplama işlevi gördüğü kaydedildi.

Bilim insanları heyecanlandıran bir diğer nokta ise, dev ıstakozun, ezilerek dümdüz olmuş halde değil, üç boyutlu halde korunmuş olarak bulunması, dolayısıyla hayvanın anatomisini anlama olanağı sağlaması oldu.

kaynak:gercekgundem.com

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun