MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Hava kirliliği artıyor

kirlilikÇevre ve Şehircilik Bakanlığı açıkladığı hava izleme raporuyla kentlerin hava kalitesini ortaya çıkardı. Hava kalitesi en düşük kent Afyonkarahisar, olurken İstanbul’un kirlilik derecesi en yüksek ilçesi Esenyurt oldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Hava İzleme İstasyonu verilerine göre hava kalitesi açısından en düşük kentler belirlendi. Partiküler madde (PM10) ile kükürtdioksit (SO2) miktarları göz önüne alındığında değerleri en yüksek il Afyonkarahisar. Afyonkarahisar’da PM10 değerleri Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kritik eşik değeri 260 µg/m³’ü aşarak 324 µg/m³’e kadar ulaştı.
Marmara Bölgesi’nde Keşan, İstanbul’da ise Esenyurt PM10 ve SO2 değerleri en yüksek dolayısıyla hava kalitesi çok düşük yerleşim alanları oldu. Birçok ilde PM10 değerleri sınır değer olan 100 µg/m³’ü geçti. Bursa, Gaziantep partiküler madde açısından sınır değerin üstüne çıkarak 260 µg/m³ kritik değerine yaklaşan büyük kentler olarak belirlendi. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre insan sağlığına doğrudan zarar veren kirlilik nedeniyle dünyada her sene 3 buçuk milyona yakın kişi hayatını kaybediyor.
Sınırsız kentleşme, yükselen özel araç kullanımı
Kentlerin hava kalitesi gün geçtikçe düşüyor. Kentlerin hava kalitesinin düşmesinde, zararlı partikül miktarının gün geçtikçe sınır değerlere yaklaşmasında ve geçmesinde en büyük faktörler ise kentlerdeki inşaat projeleriyle doğal yaşam alanlarının yok edilmesi, toplu taşıma yerine özel araç kullanımının artması nedeniyle yakıt tüketimin artması ve plansız kentleşmenin tetiklediği trafik.
Kaynak:politeknik.org.tr

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun