MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

HAPALKİ DİRENİŞİNDE SENDİKAL MÜCADELE KAZANDI

Eskişehir’de geçen hafta DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten atılan 70 kadar Hapalki işçisi fabrika önünde direnişlerini sürdürüyor.

Ekonomik Kriz Bahane , Asıl Hedef Sendika 
İşçilerin sendikaya üye olduklarını duyduktan sonra işveren fabrikayı çalıştırmamayı göze alarak tüm işçilerin sözleşmelerini ekonomik kriz bahanesiyle fesih ederek işten çıkarmıştı. Zeytinoğlu holdinge bağlı HAPALKİ fabrikası 30 trilyon civarında para harcanarak yeni kurulmuş ve ancak birila bir uçuk aydır üretime başlamıştı. Ayrıca işçilerden alınan bilgiye göre 2011 yılına kadar tüm üretiminin şu anda varolan siparişler ile dolu olduğu bilinmekte iken işverenin ekonomik kriz bahanesinin gerçek dışı olduğu asıl hedefin sendika olduğunu ispatlamaya yetecek bir bilgi sunmakta.

İşçiler ; İşveren Türk Metal İle Anlaşma Yapmıştı.
HAPALKİ işvereninin Birleşik Metal-İş sendikasını istemediği ve Türk Metal sendikası ile arasında gizli bir anlaşma yaparak , işyerine adam soktuğu eğer işçiler Birleşik Metal-İş’te örgütlenmeseydiler İşçilerin zorla işveren yanlısı Türk Metal’e üye yapılacakları yine işçiler tarafından aktarılan bir bilgi.

Direne Direne Kazanacağız !
Fabrika önünde direnişlerini sürdüren HAPALKİ işçilerinin morali ve çoşkusu çok yüksek, direnişlerini halaylarla oyunlarla sürdürüyorlar. Elli bin civarı işçinin bulunduğu organize sanayi bölgesinde sendikalı işçinin az sayıda olduğuna dikkat çeken direnişçi işçiler başarının diğer işçi kardeşlerini de cesaretlendireceğini belirtti. Bu sebeple zafere kadar mücadele edeceklerini söylediler .

Sendika.org – Eskişehir

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun