MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

FIA Yeni Yönetimi Seçildi

22.FIA Genel Kurulu Çevrim içi Olarak Yapıldı ve Yeni FIA Yönetimi Seçildi
Oyuncular Sendikası’nın da üyesi olduğu FIA’nın (International Federation of Actors) 22. Genel Kurulu COVID-19 Salgını nedeniyle tarihte ilk defa çevrim içi(online) olarak 04-07 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapıldı.

Kongrede ayrıca 5 ve 7 Mayıs günlerinde yapılan “açık mikrofon” seanslarında Dünyanın farklı ülkelerinden delegeler üçer dakika söz alarak ülkelerindeki gelişmelerden ve uluslararası örgütlülüğün gücünden bahsettiler. Kongrenin ilk gününde Kolombiya sendikasından sanatçılar ülkelerinde yaşanan üzücü gelişmeler ve Devlet şiddeti hakkında delegelere bilgi verdiler. FIA Genel Kurulu Kolombiya’da yaşananlar üzerine bir “acil durum önergesini” oybirliği ile kabul ederek Kolombiya’da yaşanan Devlet kaynaklı şiddeti kınadı ve temel hak ve özgürlüklerinin ihlalinin derhal durdurulması yönünde talepte bulundu.

Genel Kurulun son günü olan 7 Mayıs’ta 4-5 Mayıs tarihlerinde değişiklik önerileri içeren yönergelerin son hali oylandı. 21 yönergenin 18’i orijinal haliyle 3’ü de değişiklik önerileri ile beraber kabul edildi. Yönergelerden sorumlu ve 5 üyeden oluşan Genel Kurul komisyonunda Oyuncular Sendikası Genel Sekreteri Sercan Gidişoğlu da görev aldı.

Oylanması sonrası FIA’yı 4 yıl boyunca yönetecek yeni Yönetim Kurulu üyeleri için seçim yapıldı. Seçim sonuçlarına göre; FIA’nın yeni başkanı Amerika Oyuncular Sendikası SAG-AFTRA Başkanı GABRIELLE CARTERIS oldu. Oyuncular Sendikası ve ÇASOD’un birlikte temsil ettiği Türkiye olarak üst üste ikinci kez içerisinde yer alınan yeni FIA Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu;

Başkanlık Divanı (Presidium)

 1. Başkan – Gabrielle Carteris – ABD (SAG-AFTRA)
 2. Başkan Yardımcıları – Denys Fouqueray – Fransa (SFA)
 3. Paul Flemming – Birleşik Krallık (Equity)
 4. Alicia Dogliotti – Uruguay (SUA)
 5. Vladimir Kamer – Rusya (CCCWU)
 6. Marie Kelly – Kanada (ACTRA)
 7. Simon Norrthon – İsveç (SoF)

Yönetim Kurulunda Yer Alan Diğer Ülkeler

 • Türkiye
 • Japonya
 • Yeni Zelanda
 • Hindistan
 • Hırvatistan
 • Fas
 • Danimarka
 • Arjantin

Kaynak: Oyuncular Sendikası

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun