MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

E-kitap okumanıza yardımcı olacak özgür yazılımlar.

Mobi , Epud ve Pdf formatlarında hazırlanan e-kitap vb. içerikleri okumak için bilgisayarımızda bazı yazılımlara ihtiyaç duyarız. Bu yazılımların bir kısmı kapalı kaynak kodlu iken , bir kısmı ise özgür yazılımlardır ve bu özgür yazılımlara üreticinin dışında Dünya’da birçok kişi katkı sunarlar. Linux kullanıcılarının aşina olduğu e-kitap okumanıza yardımcı olacak özgür yazılımları birlikte inceleyelim.


E-kitap koleksiyonlarını yönetme, dosya biçimlerini dönüştürme, senkronize etme gibi özellikler barındıran Calibre aynı zamanda gelişmiş bir e-kitap yönetim ve okuma uygulamasıdır. Windows 32bit ve Windows 64bit , Portable , macOS , Linux ( Linux Dağıtımızında Yazılımlar aracılığıyla kurulum yapabilirsiniz ) sistemlere kurabilme özelliği

.epub, .mobi, .cbr/cbz, .pdf dosya biçimlerini destekleyen E-kitap okuma uygulaması Bookworm ; Linux Dağıtımlarında (şimdilik) Elementary OS , Ubuntu , openSUSE , Fedora destekliyor. Linux Dağıtımınız Flatpak desteği sunuyorsa , Flatpak sürümünü kurabilme özelliği var.

PDF, PS, TIFF, DjVu, Comic Book, AI (Adobe Illustrator), cbr vb. dosya görüntüleme aracı olan Evince GNOME projesi kapsamında geliştirilmekte. Evince dağıtımınızda yok ise en son sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Okuma aracı Comix , Çizgi roman ve manga okurları için harika bir yazılım.

Oğuzhan İnan tarafından geliştirilen,PDF kitapları okuma ve yönetim uygulaması Buka. DjVu dosyalarını görüntülemeye yarayan DjView ,resim, fotoğraf, çizim ve belgeleri İnternet ortamında yüksek çözünürlük ve sıkıştırma oranlarıyla dağıtmayı amaçlayan ve görüntülemeyi sağlayan bir yazılımdır. Debian .deb, Ubuntu .snap , Fedora .pm ve .AppImage sisteminize uygun olan biri ile kurulum yapabilirsiniz.

KDE projesi kapsamında olan Okular ve bir diğer e-kitap,pdf görüntüleme yazılımı FBReader ‘da işinizi fazlası ile görebilirler. Okular, Linux, Windows, Mac OS X, vb. birden fazla platformda çalışır. FBReader yazılımını Mobil telefonuzda indirebilir ( Android , AppGallery , AppStore ) , Linux dağıtımıza da .deb sürümünü indirerek kurulum yapabilirsiniz.
PDF dosyalarını birleştirme, bölme, sayfa silme, döndürme gibi işlemlere imkan veren yazılımları ise şöyle sıralayabiliriz; LibreOffice Draw , PDFSAM ve PDF Mod.

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun