MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Dünyanın en hızlı bilgisayarları

83167-ubinc-1a

Dünya’nın en hızlı bilgisayarı deyince aklınızda ne canlanıyor?Masaüstü bilgisayarınız canlanıyor ise unutun.Dünya’nın en hızlı bilgisayarlarını görünce ve okuyunca
inanamayakcasınız. En hızlı bilgisayar rekabeti günümüzde farklı bir durum almış;Önceden bilgisayarların rekabetinde markalar öne çıkarken şimdi ise o marka ile ülke birlikte söylenmekte.Birtakım ülkeler üretici firmalarına bu tarz bilgisayarlar üretmeleri için baskı yapıyor. Ülkelerin başında Çin öne çıkmış durumda. Dünya’nın Elektronik üretimi konusunda bir numaralı ülke olan Çin sen hızlı bilgisayar konusunda da ilk sırada yer alıyor. Eğer masaüstü bilgisayarların yüksek performansa sahip olduğunu düşünüyorsanız Tianhe-1A adındaki süper bilgisayarı hiç görmemişsiniz. Dünyanın en hızlı bilgisayarı olma unvanını elinde bulunduran bu bilgisayar Çin’de üretilmiş durumda. 186368 çekirdekli işlemciye sahip olşan bilgisayarın 229379 GB belleği bunuluyor. Intel ve Nvidia yongaları kullanılarak üretilen bu bilgisayarı üniversiteler araştırmaları için kullanıyor. Shenzhen kentinin Ulusan Süper Bilgisayar merkezinde bulunan bilgisayarın bir bölümü de ihtiyaç duyan şirketlere açılmış durumda.

9f373-jaguar-bilgisayar

Süper bilgisayar – JAGUAR Dünya’nın en hızlı bilgisayarlar 2.sıramızda Jaguar adı verilen bilgisayar. Jaguar Cray XT5-HE adındaki bu bilgisayar Amerika’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında bulunuyor. 224162 çekirdekli işlemciye sahip olan Jaguar özel araştırmalar için yapılandırılmış.

f92ad-nebulae

Dawning Nebulae 3.sıralamamızda Dawning Nebulae. 2010 yılında hayata geçirilen bilgisayar tıpkı birinci sırada yer alan Tianhe-1A gibi Çin’in Shenzhen kentinin Ulusan Süper Bilgisayar merkezinde bulunuyor.

cbe9f-tsubame-2-0

4.sıralamamızda bilgisayar Japonya’da yer almakta. TSUBAME 2.0 adı verilen bilgisayar Jaguar ile benzer performansa sahip. Intel CPU’lardan oluşturulan bilgisayar proje lideri Satoshi Matsuoka tarafından yönetiliyor.

34ec8-hopper

5.sıralamamızdaki bilgisayarın adı Hopper. Amerika’da yer alan bu bilgisayar sadece araştırmalar için kullanılıyor. 3000’den fazla araştırmacı bu bilgisayar üzerinde deneyler yaparak araştırdıkları konularda sonuca ulaşmaya çalışıyor.

7b830-tera100-1

6.sıralamamızda Fransız yapımı ve adını Tera-100 verdiği bilgisayar yer almakta. 7500 adet Intel Xeon işlemci birleştirilerek bir araya getirilen bu süper bilgisayar Avrupanda nükleer araştırmalar için kullanıyor.

4e951-roadrunner

a5893-kraken

8.bilgisayarın adı Kraken. 112895 işlemci çekirdeğine sahip bu süper bilgisayar üniversitelerin araştırmalarında kullanılıyor.

78f1c-jugene

9.sılamamızda yer alan Jugene bilgisayar,Medya depolama konusundaki araştırmalar için kullanılan bu sistem az güç tüketmesiyle rakiplerine göre öne çıkıyor.

5d5e5-cielo

  1. ve son sıralamamızda yer alan Cielo,Nükleer araştırmalar için kullanılan bu süper bilgisayarın 300 TB civarında belleği bulunuyor.

Kaynak: itadvisor.com.tr

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun