MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

ÇETİN USTA: EMEKÇİYE HERGÜN KRİZ VAR!!!

Yazar Çetin Usta

Merhaba emekçi kardeşlerim.  Finansal  kriz bence işverenin zevklerinden, hovardalıklarından ve ekstra vurgunlarından mahrum kalma korkusundan ileri geliyor. Çünkü kârından zarar ediyor. Emekçinin dünyasında her zaman kriz var…

Asgari ücret 630 YTL. Bu maaşla açlık koşullarında yaşamaya çalışıyoruz. Bu yüzden her ay kriz geçiriyoruz. Buna ev kirasını da eklersek vay anam vay.

İşveren, “kriz var işten atarım ha! Daha fazla çalışıp hakkını aramayacaksın!” diyor. Al sana kriz. İşten çıkartmalarda, zaten yedigimiz bir lokma ekmek, o da kalmıyor. Al sana kriz. İşveren işten atarak tasarruf yapıyor… İnsan yiyerek tasarruf yapılır mı? İşverenler “biz her türlü malı ucuza alırız, işgücü de bir maldır, onu da ucuza almak bizim hakkımız!” diyorlar… Emekçiye de, krizi bahane ederek; “bak seni işten atarım, kriz var, bundan sonra daha fazla çalışacaksın, zam istemeyeceksin!” diyorlar. Bizi de tasarrufa zorluyorlar.

Emekçi n’apsın? Elde yok avuçta yok! Olmayan bir şeyi nasıl tasaruf edelim. Ondan sonra işsizlik arttı diyorlar. Tıpkı “trafik canavarı”na karşı yaygara yaptıkları gibi “işsizlik illeti”ne de şiddetle karşı çıkarıyorlarmış gibi yapıyorlar. Sanki bütün bunların sebebi mevcut işveren düzeni değilmiş gibi, “bunlara biz de karşıyız” diyorlar. İşimiz allaha kalmış.

O yüzden tek yumruk olalım, haram zadelere karşı haklarımızı koruyup geliştirelim emekçi kardeşlerim. Örgütlenelim, bir birimize destek olalım, sendikal faaliyetlerimizi arttıralım. Emekçiyi emekçiden başkası korumaz. Vaktinizi ayırıp okudugunuz için teşekkür ederim, kalın sağlıcakla, unutmayın tek yumruk olmadan kurtuluş yok…

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun