MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Cahit Arf

Derleyen: Alvehe
Ord. Prof. Dr. Cahit Arf 1910’da Selanik’te doğdu. Yüksek öğrenimini Paris’te, Ecole Normale Superieure’de bitirdi. Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmeni, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalıştı. Doktorasını 1938’de Göttingen Üniversitesi’nden aldı. 1943’te profesör, 1955’te ordinaryus profesör oldu. Bu arada ABD’de Maryland Üniversitesi’nde misafir profesör olarak çalıştı ve Almanya’da Mainz Akademisi muhabir üyeliğine seçildi. 1964-66 yıllarında ABD’de Princeton’da ileri Araştırmalar Enstitüsü’nde araştırmalar yaptı, Kaliforniya Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 1967 yılında yurda döndü ve ODTÜ Matematik Bölümü’nde çalışmaya başladı. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurulu başkanlığında bulundu. 1980 yılında ODTÜ’den kendi isteği ile emekli oldu.

İlk araştırması 1939’da yayımlanan Cahit Arf, cebir, sayılar teorisi, elastisite teorisi ve analiz gibi matematiğin değişik dallarında özgün ve kalıcı çalışmalar yürüttü. 1953’te Prof. Kerim Erim’den boşalan İstanbul Üniversitesi Matematik Enstitüsü müdürlüğüne getirildi.1948’de İnönü armağanını, 1974’deTürkiye Bilimsel ve Teknik Araltırma Kurumu Bilim Ödülünü kazanan Ord. Prof. Dr. Cahit Arf, 1980’de İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi , 1981’de de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Onur doktoralarını aldı. 26 Aralık 1997’de ölümüne kadar çalışmalarına aktif olarak devam etti.
Cahit Arf’ın Çalışmalarının Kısa Bir Tanıtımı
TANIYANLARIN AGZINDAN CAHİT ARF
PROF. DR. ERDAL İNÖNÜ : ( EMEKLI ÖGRETIM ÜYESI, ODTÜ FIZIK BÖLÜMÜ )
“… Cahit ARF’in önemli bir özelligi, her seyin aslini anlamaya çalismak olmustur. Birisi bir konusma yaparken, anlamadigi yeri hemen sorardi. Hiçbir seyden çekinmezdi, onun için önemli olan anlamakti; bilime deger veren bir insan olarak anlamak, arastirici zekasini kullanarak olaylarin nedeni anlamak…”

PROF. DR. SAFAK ALPAY: (ODTÜ MATEMATIK BÖLÜMÜ ÖGRETIM ÜYESI)
“… Ortadogu Teknik Üniversitesi Cahit Hoca’sini 1977 de içine düstügü bunalim sirasindaki kararli, toparlayici ve yönlendirici tutumuyla hatirlayacaktir. Istenmeyen bir rektörün atanmasiyla ortaya çikan bunalim nedeniyle egitim durmus, kaba kuvvet üniversiteden hesap sormak amaciyla üniversiteye yerlestirilmisti. Can güvenliginin olmadigi ortamda Cahit Hoca kaba kuvvetin tehditlerine aldirmadan üniversiteye sicak gülüsü, babacan görünümü, tükenmez enerjisi ile ögrenci ve ögretim üyelerine esin kaynagi olmustur. O günlerde özerk ve demokratik üniversite için yaptigi çalismalar ve katkilardan ötürü Tüm Ögretim Üyeleri Dernegi’nin degerli bilim adamimiz Seha Meray adina koydugu ödül Cahit Hoca’ya verilmisti…”
“… Tahta oymaciligini, visne likörünü, Sabahattin Ali öykülerini, torunlarini çok seven Cahit Hoca’yi bizde çok sevdik ve saydik. Bölüm koridorlarindaki tütün kokusu ve gök gürültüsü sesi, zarif yazisiyla dolmus kara tahtalar hiç aklimizdan çikmayacak ve bize her zaman esin kaynagi olacaktir…”

PROF. DR. M. GÜNDÜZ IKEDA: ( TÜBITAK Ulusal Elektronik Arastirma Enstitüsü )

“… Tek tür problemler üzerinde, yani merak ettigi problemler üzerinde çalisanlar var. Söyle anlatayim: Bazi dagcilar için Himalayalar’a çikmak pek bir sey ifade etmese de “kimse tirmanmamistir” denildiginde birden heveslenirler. Bu birinci tip matematikçiler için de geçerli. Çözülmemis problemler onlar için dayanilmaz bir çekicilige sahiptir. Bir de genel bir sistemi ele alarak çalisanlar, ‘Bu sistemi nasil karekterize edecegim, benzer sistemler oldugunda bunlari nasil ayirt edebilirim?’ diye düsünenler var. Cahit Bey bu ikinci sinifa giriyor…”

PROF. DR. HALIL. IBRAHIM KARAKAS: (Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü )
“… Cahit ARF ömrünü daha çocukluk yillarinda ‘tutku’ ile baglandigi matematigin, daha genel olarak bilimin gelismesine adamistir. Bilim adamligini yasam biçimi olarak seçmis ve öyle yasamistir. Nasil bilim üretileceginin en güzel örneklerini sergiledigi gibi, ülkemizde bilimin filizlenip gelisebilecegi ortam ve kurumlarin yaratilmasinda da önderlik yapmistir. TÜBITAK’in kurulmasindaki katkisina ek olarak ODTÜ Matematik Bölümünün olusumunu yönlendirmistir…”

“… Hocaligi konusunda tevazu gösterir, ‘ben iyi hoca degilim’ derdi. Ancak, derslerinde ve seminerlerinde ele aldigi konuyu sunarken sanki yeniden kesfediyormus gibi heyecan ve haz duydugu belli olur, gözleri çakmak çakmak parlardi. Cahit ARF, çagdaslari arasinda matematigin her dalinda bilgi ve söz sahibi olan ender matematikçilerden biriydi. ODTÜ’de bulundugu yillarda matematik bölümünün tüm seminerlerine katilir, ilgi ile izler, sorulari ve yorumlariyla önemli katkida bulunurdu…”

SİNAN SERTÖZ: (Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Ögretim Üyesi)
“… Geriye dönüp baktigimda ‘Cahit Hoca’dan ögrendigim en önemli sey neydi?’ diye sunu hatirliyorum: Gebze Arastirma Merkezine Cahit Hoca, o siralar 75 yasinda idi, her sabah servisle gelir, odasina çikar, önüne kagitlarini alir ve çalismaya baslardi. Bir ögle yemegi ve kahve molasi hariç aksam servisine kadar çalisirdi. Her gün! Beklentilerim aldiklarimin önüne çikmaya basladigi zaman ‘Cahit Hoca kadar çalistin mi ?’ diye sorarim kendime…”
Kaynakça:
http://www.arf.com.tr/tr/cahitarf/arf.htm
http://www.matder.org.tr
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bdergi/ozel/arf/default.html

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun