MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Büyük gün;Rosetta uzay aracı kuyruklu yıldıza iniyor

image

Rosetta uzay aracının kuyruklu yıldız üzerine Philae isimli bir kondu indirmesiyle, uzayı anlamak için yeni bir kapı aralanabilir.


Rosetta’ uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine ‘Philae’ adlı bir ‘kondu’ indirmesiyle, yarın insanlığın uzayı anlaması açısından tarihi bir gün yaşanacak.

Rosetta uzay aracı, Kuyruklu yıldız 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine ‘Philae’ adlı bir ‘kondu’ indirecek. Böylece bilim insanları, ilk kez bir kuyrukluyıldızı çok yakından tanıma imkanı edinecek.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, insanlığın uzayı ve uzayda yakın çevresindeki gök cisimlerini anlaması açısından yarın tarihi bir gün olacak.

Rosetta, Güneş Sistemi içindeki 10 yıl süren milyonlarca kilometrelik yolculuğu sonrası 6 Ağustos’ta kuyruklu yıldıza ulaştı ve etrafında bir yörüngeye oturdu. Başlangıçta ‘Site J’ adıyla adlandırılan iniş bölgesi, ESA tarafından düzenlenen bir yarışma sonucunda ‘Agilkia’ olarak isimlendirildi. Yarışma sonunda önerdiği isim seçilen Fransa’dan Alexandre Brouste adlı şanslı gökbilim meraklısı, inişi Darmstadt’taki ESA ekibiyle birlikte takip edecek.

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda Rosetta, ‘Philae’ kondusunu 12 Kasım sabahı Türkiye saati ile 10.35’te kuyrukluyıldızdan 22,5 kilometre uzaklıktan bırakacak. Philae’nin yüzeye inişi ise yaklaşık 7 saat sürecek. Bu sırada Rosetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla ve ışık hızı da sonlu olduğu için, Rosetta’dan gelen sinyaller, 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede Dünya’ya ulaşacak. Bu nedenle Türkiye saati ile 17.35 dolayında gerçekleşecek inişten sonra saat 18.00’de Rosetta’dan ilk haber alınabilecek.

Canlı yayınlanacak

Pek çok televizyon kanalı ve ESA TV de uzay bilimlerindeki bu tarihi anı naklen yayınlayacak. Ayrıca iniş www.esa.int/rosetta ve www.dlr.de internet sitelerinden de canlı yayınlanacak.

İnsanlığın uzay serüveni açısından bir kilometre taşı olacak bu önemli olayla ilk kez bir kuyruklu yıldız, çok yakından tanınma imkanına kavuşacak.

Rosetta’nın Dünya’dan yüz milyonlarca kilometre uzaklıktaki bu cisme ulaşması 10 yıldan fazla bir süre ve 7 milyar kilometreden daha uzun süren bir yolculuk gerektirdi. Yarın akşam, Rosetta Philae kondusunu 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine indirdiğinde insanlık ilk kez bizden bu kadar uzaklıktaki bir uzay görevini başarıya ulaştırmış olacak.
Kaynak:haberSoL

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun