MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Bill Gates neden sosyalizm diyor?

Yazar: Erhan Acar

Adam haklı, fakat bu cümleleri iyi yürekli bir kapitalist ya da kapitalizmi kendi silahıyla vurmaya yeminli gizli bir sosyalist olduğu için söylemiyor.

Biz söyleyince kızıyorsunuz. Bu sefer de geçen günlerde Bill Gates söylemiş: “Tek çare sosyalizm” diye. Belki şimdi bir karşılığı olur. Malum 2008 krizi emekçi sınıfların üzerinden silindir gibi geçerken “Karl Marks haklıydı!” diyen burjuvazinin neferi Alaton’un söylemi sonucu, sosyalizm ve Marks kelimeleri Google’da en fazla aratılan kelimeler haline gelmişti. Kapital ve Marks’ın diğer eserleri peynir ekmek gibi satmaya başlamıştı.
Fakat şimdi söz Bill Gates’de, diyor ki: “Kapitalizm bizi iklim değişikliğinden kurtaramaz. Çare sosyalist politikalar.” Adam haklı, fakat bu cümleleri iyi yürekli bir kapitalist ya da kapitalizmi kendi silahıyla vurmaya yeminli gizli bir sosyalist olduğu için söylemiyor. Çünkü kapitalist üretim tarzı insanı, doğayı kısaca yaşam belirtisi gösteren ne varsa yok eder/ediyor. Bu kendi sonunu getirecek olsa bile. Bill bunları biliyor çünkü o akıllı bir kapitalist. Fakat Bill Gates bunları doğanın talan edilmesine karşı olduğu için de söylemiyor. Üretim sürecinde ortaya çıkan milyar dolarlık ek maliyetlerden dem vuruyor. Çünkü çevre falan umurunda değil, sadece sabit sermaye yatırımlarının kâr oranlarını düşürdüğünü ve doğa tahribatının en fazla yoksul emekçi halka sorunlar yarattığını ve en fazla kârı bu emekçi, yoksul sınıfların üzerinden sağladığının farkında.

Fakat Bill eklemeyi unutmuş. Sadece ekoloji değil, eğitim, sağlık, hukuk, kültür sanat vs. ile ilgili bir çok sorun sosyalizmle çözülebilir.

Fakat Bill eklemeyi unutmuş. Sadece ekoloji değil, eğitim, sağlık, hukuk, kültür sanat vs. ile ilgili bir çok sorun sosyalizmle çözülebilir. Bill’in iyi yürekli bir burjuva ya da gizli bir sosyalist olmadığını göstermek için istatistiksel veriler yerine basit bir mantık yürütmek yeterli. Çünkü burjuvazi halkın sağlığını ancak halkın sağlığını tehdit eden şey kendisini de tehdit ettiğinde önlemini alır. İnsana eğitimini, emek gücünü kendi üretimi doğrultusunda donatmak için verir. Bill de haklı olarak üstünde tepindiği emekçi kitlelerin muzdarip olduğu sorunlar içerisinde kendisini de ilgilendiren ender sorunlardan biri için sosyalizme tosluyor. Çünkü çevre sadece işçiler için değil kendisi için de bir sorun. (NASA yeterince mesafe kat edemiyor olsa gerek, dünyadan başka gidecek yeri yok.) Ve ilk ortaklaştığı sorunda sosyalizmden başka bir seçenek sunamıyor.
Çevre için bu kadar duyarlı olan Bill Gates, diğer konular için duyarlılıktan sıyrılıyor. Parası olmadığı için tedavi edilmeyen ve bu yüzden düpedüz para için cinayete kurban giden yoksullarla ve emekçilerle alakadar değil tabi ki. Ya da sadece ama sadece parası olmadığı için Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanıp okula gidemeyen fakat parası olanların Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanamadığında Harvard’ı alternatif bir seçenek olarak kullandığı eşitsiz sistemle ilgili ağzını bıçak açmıyor. Çünkü eşitsizliğin ve yoksulluğun ve hatta doğanın bu denli katledildiği durumun birebir kendisi ve kendileri gibilerle alakalı olduğunun bilincinde.
Bill Gates aslında şunu söylüyor: “Ben sermaye biriktirmek için sömürüyorum fakat bir sürü prosedür var çevre ile ilgili. Ben bunlara milyar dolar harcıyorum. Ben bunu yapmak istemiyorum. Bunu devlet yapsın. Biz boşuna mı besliyoruz bu devleti” diyor. Neoliberalizm bu kadar pervasızlaştırıyor burjuvaziyi işte. Pervasızlık akıl tutulması yaratıyor bundan sonra. Sadece daha fazla kâr edebilmek uğruna sosyal devlet, sosyalizm, hak, hukuk zırvalamaya başlıyorlar. Yok daha fazla düşünce özgürlüğü, yok şu ülkeden endişeliyiz diye yardırmacalar falan. Ama ortada çürümüş, kokuşmuş düzen(sizlik)leri ve ona bağlı mekanizmalarından, emekçi, yoksul halkın kanına bulanmış fildişi kulelerinden başka hiçbir halt yok.
Evet sosyalizm cenneti vaat etmiyor. Ama Bill gibilerin dünyadaki cehenneminden kurtulmanın yolunun da, onların yalanlarında değil, kendi gerçekliğimizde olduğunu gösteriyor.
Kaynak: Gezite

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun