MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Bedrettin Şimşek Kitapları ve Çalışmaları

Bedrettin Şimşek Kimdir?

Bedrettin Şimşek, bağımsız yazar ve video sanatçısı.

Yayınlanmış kitapları: Sahte Peygamberin Vaaz Kitabı, (Kaynak Yayınları, 1996); Suçlar, İtiraflar, (Doruk Yayınevi, 1997); Bir Tanrı Tanımazla Din Adamının Tartışması, (Kaynak Yayınları, 1998); Bir Fahişenin Eğitimi, (Deha Yayıncılık, 2000); Aşk Zehri, (Aykırı Yayıncılık, 2005); Tehlikeli Düşünceler, (Cinius Yayınları, 2010); Atatürk: Ankara’da Bir Hayalet Dolaşıyor, (Nergiz yayınları, 2014)

Kitaplaştırılmamış tiyatro eserleri: Bir Siyasetçinin Hileleri, (iki perdelik komedi); Aşk Uğruna Çevrilen Dolaplar, (iki perdelik komedi); Büyük Komedi, (Aşık İhtiyarlar ve Yoksulluğun erdemleri adlı birbirinin devamı iki ayrı oyundan oluşan ikişer perdelik komedi tiyatrosu dizisi); İlahi Komedya, (Adem ve Havva, Araf, Cennet, Cehennem adlı dört bağımsız oyundan oluşan ikişer perdelik komedi tiyatrosu dizisi); Çocuklar İçin Felsefe, (tek perdelik komedi çocuk oyunu), Görgüsüzlüğün Sakıncaları (iki perdelik komedi); İnsan Ne İle Yaşar? (trajedi), Piri reis (çocuk oyunu), Ormanda Kargaşa (çocuk oyunu)

BEDRETTİN ŞİMŞEK‘İN VİDEOLARI
İÇİN TIKLAYIN

Bir Tanrıtanımazla Din adamının tartışması

bir-tanBS

Bedrettin Şimşek, bu kitabında ölmek üzere olan bir tanrıtanımaz ile bir din adamı arasında geçen düşünsel çatışmayı, felsefi bir roman tarzında okura sunuyor. Ölmek üzere olan hasta, ömrü boyunca Tanrı’ya inanmış, dinine bağlı olarak yaşamıştır. Ancak yaşadığı süreçler, ölümüne yakın, Tanrı ve din inancını sarsar ve tanrıtanımazlığa geçer. Son günlerini yaşayan tanrıtanımazla, onu düşüncelerinden döndürmeye çalışan din adamı arasında , Tanrı, ahiret, cennet, cehennem, adalet… vs. konularında uzun ve felsefi bir tartışma başlar. Kitap, okuru, bu tartışma süreciyle sorgulayıcı bir yolculuğa çıkarıyor.

Sahte Peygamberin Vaaz Kitabı

sahte-p0BS

İnsanlar seller halinde sahte peygamberin konuştuğu tepenin yamacına birikmişti. Ağızlarını her açtıklarında mutlaka kötü bir laf ya da tehdit çıkmış öteki vaizler sahte peygambere uzaktan hınçla bakıyor, onu helak etmenin yollarını arıyorlardı. Böylece kendilerine kalan son zekâ kırıntısını da bu uğurda sonuna kadar tükettikleri halde hiçbir şey bulamadıklarından daha çok hırslandılar. ‘O zaman’ diyorlardı, ‘Hiç olmazsa ettiğimiz tehditler bir işe yarar.’

  Böylece sıkılıp dururlarken, sahte peygamber konuştukça daha çok çileden çıkıyorlardı. Üç dinin büyükleri bir araya geldi. Hepsi de çok saygıdeğer olan bu insanlar çok ulvi bir konuyu aralarında tartışmaya başladılar.
   İlk öneri en eski sayılan dinden geldi: ‘Onu asmayalım, çarmıha gerelim.’ Bu öneri öteki dinin büyüklerinde öfke yarattı. ‘O zaman’ dediler, ‘Haçın sahipliği...

AŞK ZEHRİ

askzehri2BS

“Göze görünmü­yorlar ama görünebilirler de..” deyişim böylece bir kahinin kehaneti gibi gerçekleşmiş oldu. (Bedrettin Şimşek, Azrail’in Keşfi)

2005 yılında yayınlanmış “Aşk Zehri”, Bedrettin Şimşek’in yazdığı en kafa karıştırıcı metin olan ‘Mucize Aygıt’ üzerine kaleme aldığı “Azrail’in Keşfi” adlı yeni bölümle okurlara buluşuyor.

“Sadelik içinde görkemli konulardan bahsetmek” diye tarif edilebilecek Bedrettin Şimşek’in yazarlığı, Türk edebiyatına hâkim olan, gündelik olayları, sıradan kişileri ele alan vasat tarzın aksine, olağanüstü durumları, eşsiz hayal gücüyle yaratılmış sıra dışı karakterleri ele alır. Bu kitapta görüleceği gibi, Bedrettin Şimşek’te öyküler bile sağlam bir kurguya sahiptir. Dil ölçülü ekonomiktir. İfadeler net, yalın, anlam bakımından zengindir. Üslup sanatlı ama süssüzdür. Biçim özün yansımasıdır. Amaç konuyu mümkün olduğunca kısa özlü bir şekilde ortaya koymak, derin ve berrak olmaktır.

 “Aşk Zehri”ni özellikle, edebiyatın da hayatta mucizeler yaratabileceğini görmek isteyen okurlara tavsiye ediyoruz.

 “Biz insanın en güçlü yanına karşı zafer kazanır, en zayıf tarafına yeniliriz.” 

BİR FAHİŞENİN EĞİTİMİ

bir_fahisenin_egitimi_BS

Para üzerine dönen dünyanın, para yüzünden işlenmiş cinayeti suç sayması ikiyüzlülüktür.Bedrettin Şimşek’i diğer tüm yazarlardan farklı kılan, komik ve acıklı olanı okura bir arada sunmasıdır. O kadar ki, insan gülünç düştüğünde hali artık eskisinden de acıklıdır. İşte bu özelliği, yazarın diğer kitaplarından çok daha güçlü bir şekilde yansıtan ‘Bir Fahişenin Eğitimi’, entrikayı kurgusunun temeli yapması, edebi yanı, temkinli üslubuyla en zor beğenen okuru bile hoşnut edebilir.
Namuslu ahlaklı gibi görünen insanların aslında içlerinde ne kadar büyük bir ahlaksızlık barındırdıklarını hem de bir fahişeye ispat ettirmek doğrusu harika bir iş oldu.’

SUÇLAR, İTİRAFLAR

suc3BS

Bedrettin Şimşek’in ilk yazdığı kitap olan ve “Sahte Peygamberin Vaaz Kitabı”ndan sonra 1997 yılında yayınlanan “Suçlar, İtiraflar” yazarın en trajik öykülerini bir araya getiriyor, içlerinde mizaha yer verdiği sonraki kitaplarından acıklı olmasıyla ayrılıyor. O kadar ki, eserdeki kimi öyküler için “Türk edebiyatının en dokunaklı öyküleri” demek yanlış olmaz..
Son eserlerinde mizah gücünü kanıtlayan yazar, bu kitabıyla da acıklı durumlar yaratmaktaki üstün yeteneğini ortaya koyuyor..’’

TEHLİKELİ DÜŞÜNCELER

tehlkeli-duskerBS

Bu yalnızca mucizelere inanan insanların okuması gereken bir kitaptır. Eğer insan hayatta olağanüstü şeylerle karşılaşmaktan ümidini kesmişse, hiçbir şeye şaşırmamayı adet edinmişse, bu dünyada her şey normal olmalı diyorsa, ölünceye kadar hiç değişmemeyi kafasına koymuşsa bu kitabı asla eline almamalıdır.

ATATÜRK, ANKARA’DA BİR HAYALET DOLAŞIYOR

ataturkBS455763

Aydınlanmacı yazar Bedrettin Şimşek’in siyasi komik romanı bu türün ilk örneği olarak büyük yolsuzlukların etrafa saçıldığı günümüzde, mecliste, bakanlıklarda, hükümet koridorlarında Atatürk’ün bir hayaletini dolaştırıyor, siyasetçilerin ikiyüzlülüklerini, bu hayaletten kurtulmak için dolaplar çevirirken içine düştükleri gülünç durumları sürükleyici, esprili dille anlatıyor.

Detaylı bilgi için Bedrettin Şimşek‘in resmî internet sitesini inceleyiniz. https://www.bedrettinsimsek.com.tr

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun