MyNetiz
Kültür · Bilim-Teknik · Program · Linux

Algoritma artık hangi yüzleri çekici bulduğunuzu beyin dalgalarınızdan öğrenebilir

Tinder gibi buluşma uygulamalarının bir sonraki evrimi gibi kulağa ürkütücü gelebilir, araştırmacılar, insanların yalnızca beyin dalgalarına dayanarak hangi yüzlerin çekici bulabileceğini öğrenip tahmin edebilen bir AI sistemi geliştirdiler.
Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi’ndeki psikologlar ve bilgisayar bilimcilerinden oluşan ortak ekip, insanların çekici bulduğu yüz özelliklerini kataloglamak için elektroensefalografi (EEG) ölçümleri kullandı ve ardından sonuçları üretici hasım sinir ağı (GAN) adı verilen bir makine öğrenimi sistemine besledi. .

Yaklaşık 30 gönüllüye, yaklaşık 200.000 ünlü resminden oluşan bir veri kümesinden oluşturulan, hiçbiri gerçek insanlara ait olmayan, yapay olarak oluşturulmuş ancak son derece gerçekçi yüzler gösterildi. Her katılımcıya beyin aktivitelerini ölçmek için elektrotlar takıldı.

Bilişsel sinirbilimci Michiel Spape , “Görüntülere bakmaktan başka bir şey yapmaları gerekmiyordu” diye açıklıyor. “Görüntülere anında beyin tepkilerini ölçtük.”

Sistem, tercihlerini öğrendi ve benzersiz sözde EEG çekim tanımlayıcılarını katalogladı. Daha sonra, bir bireyin tercihlerine uyacak şekilde özel tasarlanmış yüzler oluşturdu.

Ardından, sistem yapay zeka tarafından oluşturulan ikinci nesil yüzler geliştirdi. Yeni özelleştirilmiş yüzler, rastgele bir dizi ek yüzün yanı sıra 30 gönüllüye gösterildi.

Katılımcılar, 2. nesil özelleştirilmiş yüzleri, rastgele yüzler için sadece yüzde 20’ye kıyasla, zamanın yüzde 80’ini çekici olarak değerlendirdi.

Spape , ” Çekiciliği değerlendirmede başarılı olmak özellikle önemlidir, çünkü bu uyarıcıların çok dokunaklı, psikolojik bir özelliğidir” diyor ve bir makine öğrenimi sistemi çekicilik kadar kişisel ve öznel bir şeyi başarılı bir şekilde analiz edip tahmin edebiliyorsa, daha ileri olasılıkları da ekliyor. Yapay zeka ile insan ruhunu keşfetmek sonsuz gibi görünüyor.

“Potansiyel olarak, cihazı stereotipleri veya örtük önyargıları belirlemeye ve bireysel farklılıkları daha iyi anlamaya doğru yönlendirebiliriz.”

RT https://www.rt.com/news/517496-ai-predict-attraction-brain-waves/

İlk yorumunuzu yazınız

MyNetiz , deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır , ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Okuyun